Autopojištění chrání majitele nebo provozovatele auta před následky dopravních nehod.
To znamená, že když způsobíte škodu někomu dalšímu nebo se něco stane s vaším autem, pojišťovna to zaplatí.
Povinné ručení je přitom úplný základ, bez kterého vozidlo nesmí na silnici.
Havarijní pojištění a další připojištění jsou dobrovolná.
Základní druhy autopojištění
Povinné ručení
Povinné ručení je pojištění odpovědnosti, které musí mít sjednaný každý provozovatel vozidla (dříve ho musel sjednávat majitel). Bez platného povinného ručení nesmí žádné auto na veřejnou silnici.
Kdybyste vyrazili na cesty nepojištěným vozidlem, hrozí vám při policejní kontrole pokuta 1 500 Kč, ve správním řízení 3 000 Kč a při dlouhodobém neplacení až 50 000 Kč. V případě nehody navíc budete všechny škody platit ze svého a dostanete se do křížku i s Českou kanceláří pojistitelů.
Když jste ale pojištěni a způsobíte nehodu, vaše pojišťovna proplatí škody až do smluvené hodnoty (tzv. výše pojistného plnění):
- Škody na majetku – na cizím automobilu, svodidlech, sloupech a na dalších hmotných věcech.
- Škody na zdraví – odškodnění za zdravotní výdaje, zhoršené společenské uplatnění i ušlý zisk.
Základ povinného ručení proto tvoří limity pojistného plnění, které jsou ze zákona stanoveny na nejméně 50 mil. Kč na zdraví a 50 mil. Kč na majetek (dříve to bylo jen 35 milionů, což ale často bylo nedostačující).
Limity pojistného plnění si ale můžete nastavit i na:
- 70 milionů Kč,
- 100 milionů Kč,
- 150 milionů Kč,
- 200 milionů Kč,
- 250 milionů Kč.
Dokladem uzavřeného povinného ručení je tzv. zelená karta. Ta dnes už nemusí být zelená, a dokonce ji ani nepotřebujete mít u sebe. Pojišťovny nově přestaly vydávat dočasnou zelenou kartu a tu klasickou obvykle posílají už jen e-mailem.
Od října 2024 se mění i nastavení počátku povinného ručení. To je aktivní až po zaplacení a už tedy není možné doplacení povinného ručení zpětně po upomínce od pojišťovny. Některé pojišťovny mají nastaven fixní začátek, jiné plovoucí začátek pojištění.
Nově je také upřednostňováno uhrazení přes okamžitou platbu nebo platební bránu; pojišťovny někdy klientům dají i určitý časový limit.
A je třeba myslet i na to, že povinné ručení se vztahuje na další typy vozidel včetně elektrokoloběžek, segwayů, golfových vozíků atd.
Havarijní pojištění
Při dopravní nehodě se havarijní pojištění postará o pokrytí škod na vašem automobilu. Pokud jste ale nehodu nezpůsobili, úhrada škody půjde z povinného ručení jejího viníka.
Havarijní pojištění dále obvykle kryje živelní škody – kroupy, povodeň, záplavu atd. Pomoci vám může i při odcizení auta nebo jeho poškození vandalem.
Jednotlivá rizika si můžete sjednat v rámci jednoho komplexního pojištění, tzv. allrisk, nebo v kombinaci havárie + živel, případně živel + odcizení + vandalismus.
Při výběru havarijního pojištění je důležité sledovat výši spoluúčasti – tedy částku, kterou v případě pojistného plnění zaplatíte vy. Při škodě 200 000 korun a spoluúčasti 10 % tak pojišťovna zaplatí 180 000 a vy 20 000 korun. Zpravidla platí, že čím vyšší spoluúčast, tím levnější pojištění.
Pojišťovna vám obvykle proplatí škody způsobené:
- srážkou s jiným vozem,
- srážkou s překážou,
- pádem či nárazem.
Pokud chcete sebe i své auto maximálně ochránit, k základní pojistce vyberte také vhodná připojištění.