Mezi největší výhody stavebního spoření patří státní podpora ve výši 10 % z ročně naspořené částky, a to až do výše 1 000 Kč. Ta dělá ze stavebního spoření jeden z nejvýhodnějších a nejméně rizikových produktů určených ke zhodnocení financí. Vklady i úroky jsou navíc pojištěny až do výše 100 000 eur.
NÁVOD: Zrušení stavebního spoření
Chcete vypovědět stavební spoření? A jak je to se státní podporou? Máme pro vás informace a přehledný návod, jak postupovat.
Co se hodí vědět, než zrušíte stavební spoření?
Stavební spoření můžete vypovědět kdykoliv, doporučuje se ale počkat do konce vázací doby – obvykle 6 let.
Pokud totiž spoření ukončíte před koncem vázací doby, přijdete o veškerou připsanou státní podporu. Spořitelny si navíc za předčasné ukončení spoření často účtují mastné poplatky.
Po uplynutí vázací doby máte nárok na vyplacení plné výše uspořené částky. Do ní se počítají vklady, státní podpora, úroky a úroky ze státní podpory.
Výpovědní lhůta pak trvá standardně 3 měsíce. Ta začíná běžet od 1. dne následujícího měsíce po doručení výpovědi. Pokud tedy zrušíte stavební spoření 11. dubna, 3měsíční výpovědní lhůta začne běžet až 1. května.
Smlouva je ukončena k poslednímu dni výpovědní lhůty. Peníze obdržíte na účet, poštovní poukázkou, případně jinou formou (šek, hotovost). Záleží na tom, jak se se spořitelnou dohodnete.
Jak vypovědět stavební spoření?
Výpověď stavebního spoření před uplynutím zákonem stanovené doby
Předčasné ukončení stavebního spoření, tedy dříve než uplyne 6leté vázací období, je krajně nevýhodné.
Pokud ale potřebujete finance, je možné k tomuto kroku přistoupit. Počítejte s tím, že předčasná výpověď má nemalé finanční dopady. Nepřijdete o vložené peníze, ale seberou vám veškerou připsanou státní podporu a často zaplatíte ještě poplatek spořitelně.
Výpověď je nejsnazší podat osobně na pobočce. Pro jistotu si s sebou vezměte 2 doklady totožnosti.
Zrušení stavebního spoření poštou je obvykle trochu komplikovanější. Standardně je nutné najít vzor výpovědi na stránkách spořitelny, vytisknout, vyplnit, úředně ověřit podpis a zaslat na adresu spořitelny.
Výpověď z důvodu úmrtí vlastníka spoření
Pokud majitel stavebního spoření zemře, automaticky smlouva přechází na zákonného dědice nebo dědice uvedeného v závěti.
Více dědiců se musí vzájemně vypořádat. Když k dohodě nedojde, smlouva okamžikem smrti spořícího zaniká. Předmětem dědictví zůstane pouze uspořená částka, včetně úroků a poměrné částky státní podpory ke dni jeho úmrtí.
Výpověď stavebka, když je majitelem nezletilé dítě
Ukončení stavebního spoření po 6 letech
Všichni zákonní zástupci na pobočce spořitelny prokážou, že jsou skutečně zástupci pomocí občanských průkazů a rodného listu dítěte. Následně všichni zástupci podepíšou žádost o ukončení stavebka a je hotovo.
Stavební spoření je možné vypovědět i poštou. Spořitelně je nutné zaslat vyplněnou žádost o zrušení smlouvy s úředně ověřenými podpisy všech zástupců a kopii rodného listu dítěte.
Ještě neuběhlo 6 let od založení stavebního spoření
V takovém případě je nutný souhlas opatrovnického soudu. Postup je složitý a zdlouhavý. Pokud je toto váš případ, pak doporučujeme obrátit se na finančního poradce, zaměstnance spořitelny nebo právníka.
Výpověď vám může dát i spořitelna
K této výpovědi dochází zpravidla u starých smluv. Těm už skončila vázací smlouva a zároveň bylo dosaženo cílové částky.
Klientům se dále úročí úspory sazbou, která byla stanovena v době, kdy smlouvu uzavírali. Tomu spořitelny chtějí předejít. Proto svým zákazníkům nejdříve nabízejí možnost přejít na aktuálnější tarif. Pokud dotyčný nabídku neakceptuje, následně smlouvu vypoví.
Úvěry a překlenovací úvěry ze stavebního spoření
Nacházíte se ve fázi, kdy stále spoříte? Spořitelnu můžete požádat o úvěr ze stavebního spoření.
Řádný úvěr
Řádný úvěr vám odsouhlasí jen v případě, že už nejméně 2 roky spoříte a máte naspořeno cca 40 % z cílové částky. Požadavky se u jednotlivých spořitelen lehce odlišují. Také musíte dosáhnout určité výše hodnotícího čísla. To je proměnná, jejíž výše narůstá s přibývajícím časem vašeho spoření a naspořenou částkou.
Překlenovací úvěr
Pokud na řádný úvěr nedosáhnete, můžete zkusit zažádat o úvěr překlenovací. Tento tzv. meziúvěr, kdy vám spořitelna půjčí cílovou částku, můžete čerpat prakticky ihned po založení stavebního spoření. Slouží právě k překlenutí období, kdy nesplňujete podmínky pro získání úvěru řádného.
Rozdíl mezi překlenovacím úvěrem a půjčkou je ten, že se nesplácí. Platit musíte pouze dohodnutý úrok. Vedle toho samozřejmě musíte posílat peníze na stavební spoření.
Státní podpora se sníží
Od ledna 2024 vláda výrazně omezila podporu stavebního spoření. Nově se maximální roční podpora sníží z dosavadních 2 000 Kč na 1 000 Kč, v případě, že jste naspořili alespoň 20 000 Kč.
Tato změna se má týkat nejen nových, ale také už uzavřených smluv. Do té doby bude státní podpora vyplacena podle současných pravidel.
Pokud jste tedy do konce roku vložili na spoření částku minimálně 20 000 Kč, máte stále nárok na státní podporu 2 000 Kč. Když vložíte po novém roce opět částku 20 000 Kč, budete mít nárok pouze na 1 000 Kč. Zrušení státní podpory stavebního spoření je varianta, ke které snad nedojde.
Jak sjednat nejvýhodnější stavební spoření?
Chtěli byste sjednat stavební spoření? V tom případě využijte služeb naší online kalkulačky stavebního spoření, díky které máte jistotu, že jste si vybrali to nejvýhodnější. Kalkulačka je nezávazná a zcela zdarma.
Ptáte se nás
Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.
Jaké jsou výhody stavebního spoření?
Jaký je rozdíl mezi termínovaným vkladem a spořicím účtem?
Termínovaný vklad nabízí mnohem vyšší zhodnocování vašich peněz než spořicí účet. Neslouží ale ke každodenní činnosti a finanční prostředky z něj lze vybírat jen v předem zvoleném čase (např. určitý den v roce).
Jak vybrat nejlepší spořicí účet?
S naším online srovnáním spořicích účtů je to hračka. Účty si můžete srovnat podle poplatků za vedení nebo podle úrokové sazby. Ta udává, kolik vám peníze vydělají. Důležitá jsou i pásma úročení – kdy banka vklad rozdělí a každou jeho část úročí jinak.
Některé spořicí účty mají navíc povinný minimální vklad nebo zůstatek. Ne každému to může vyhovovat.
Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.