Půjčky pro OSVČ

Každý podnikatel ví, že aby jeho byznys vynášel, je třeba do něj pravidelně investovat. Jenže co když se zrovna úplně nedaří a potřebujete finanční injekci? Nebo s podnikáním teprve začínáte, máte skvělé nápady, ale počáteční kapitál chybí? Pak jsou tu půjčky pro OSVČ, tedy pro osoby samostatně výdělečně činné. Přečtěte si, jak takovou půjčku získat a proč si dát pozor na nebankovní půjčky. 

Srovnat půjčky

Jaký je rozdíl mezi spotřebitelským úvěrem a půjčkou pro OSVČ?

Spotřebitelský úvěr je půjčka, která se poskytuje fyzickým osobám. Jedná se o nejběžnější typ úvěru a využívá se nejčastěji ke koupi vybavení domácnosti, automobilu nebo také nemovitosti. Tento úvěr poskytují bankovní i nebankovní společnosti, obě instituce však podléhají přísným kontrolám ze strany ČNB (České národní banky) podle zákona o spotřebitelském úvěru. 

Půjčka na IČO (půjčka pro OSVČ) je poskytována právnickým osobám a nejedná se o klasický úvěr. Pravidla této půjčky obecně určuje obchodní zákoník, konkrétní podmínky si ale nastavuje sám poskytovatel. Je tedy třeba být při sjednávání velmi obezřetný – konkrétně nebankovním společnostem je lepší se zcela vyhnout. Nabídku půjček si můžete srovnat prostřednictvím naší online kalkulačky.

Podmínky pro získání půjčky pro OSVČ

Pro získání půjčky pro živnostníky je nutné splnit několik podmínek. Jak jsme uvedli výše, každý poskytovatel půjček si pravidla pro získání tohoto typu úvěru nastavuje dle vlastního uvážení. Existují však základní kritéria, která je nutné splnit u většiny společností. Mezi tyto podmínky patří:

  • živnostenský list, 
  • plnoletost a svéprávnost,
  • české občanství nebo trvalý pobyt v ČR,
  • doložené daňové přiznání. 
Srovnat půjčky online

Jak půjčku pro OSVČ sjednat?

Půjčky dnes sjednáte velmi snadno přes internet z pohodlí domova a ani online půjčka pro OSVČ není výjimkou. Využít k tomu můžete naši online kalkulačku půjček, ve které navolíte potřebné údaje (například požadovanou částku a informace o sobě), a během chvilky se vám ukážou dostupné nabídky. 

Po vybrání produktu, který se vám bude zamlouvat nejvíce, už jen stačí prostřednictvím formuláře zažádat konkrétní banku o půjčku a počkat na její schválení.

Půjčka pro OSVČ 

Výhody a nevýhody půjčky pro OSVČ

Každý bankovní produkt má své klady i zápory a každý úvěr je svým způsobem rizikem. Také u půjčky na IČO najdete výhody i nevýhody. 

Výhody:

  • možnost započítání do daňově uznatelných nákladů
  • dlouhá doba splatnosti 
  • okamžitá finanční injekce pro podnikání 

Nevýhody:

  • bez zákonné ochrany pro spotřebitele 
  • nutnost mít podnikatelský účet
  • různé podmínky u poskytovatelů půjček 
Srovnat půjčky online

Půjčka pro OSVČ bez daňového přiznání a bez registru? Ano, ale…

Pokud vám zamítli půjčku v bance, je možné, že se budete dívat také po nabídkách nebankovních společností. V tuto chvíli byste ovšem měli být hodně na pozoru. To, že vám vaše banka úvěr neschválila, má pravděpodobně nějaký důvod, ať už je to vaše daňové přiznání, nebo záznam v registru dlužníků

Existují nebankovní instituce, které poskytují právě půjčky (nejen) pro OSVČ bez nutnosti daňového přiznání a bez zkoumání vaší platební morálky v registru dlužníků. Díky tomu na půjčku mohou dosáhnout i ti, kteří jsou zatíženi exekucí. 

Další výhodou je rychlost, s jakou bude půjčka vyřízena. Tím ale výčet kladů končí, protože nebankovní instituce nedávají peníze jen proto, aby vám pomohly v obtížné situaci. Při bližším zkoumání zjistíte, jak moc jsou vlastně nebankovní půjčky nevýhodné a rizikové; už jen úroky bývají mnohem vyšší než u běžných bank. 

Každá půjčka je svým způsobem rizikem, ale většina bank má způsoby, jak svým klientům vyjít vstříc, pokud nastanou problémy se splácením. Může to být odklad splátek, konsolidace půjček, prodloužení doby splácení atd. 

Nebankovní společnosti na tohle bohužel nehrají. V případě nezaplacení pravidelné částky přijde velmi rychle upomínka, která už sama o sobě navýší dluh o různé pokuty a poplatky. Pokud ani tak není klient schopen svůj závazek splácet, na řadu přicházejí nejčastěji exekutoři. I to samozřejmě stávající dluhy navyšuje a celá situace může skončit zabavením majetku. 

Konsolidace půjček

Pokud nad nebankovní půjčkou uvažujete, rozhodně se svým podpisem na smlouvě nespěchejte. Pořádně si pročtěte podmínky úvěru, hlavně ty, které jsou napsané tím malinkým písmem. Doporučujeme se však obrátit na ověřené banky

Většinou se snaží svým klientům vyjít vstříc a najít cestu, jak jim s financemi pomoci. A to i v případě, že jste se dostali do platební neschopnosti a nezvládáte své současné závazky řádně platit. 

V takovém případě banka nabídne možnost konsolidace. Konsolidace je sloučení více závazků (půjček, úvěrů) do jednoho, většinou výhodnějšího úvěru. Takto lze sloučit půjčky bankovní i nebankovní, kreditní karty a kontokorenty u různých společností. 

Banka poskytne prostředky na všechny tyto závazky a vy tak budete splácet pouze jednou pravidelnou splátkou a pouze své bance. Tato jedna půjčka má většinou výhodnější úvěr a její výši můžete přizpůsobit svým finančním možnostem. 

Zažádat o konsolidaci půjček můžete u většiny bank, doporučujeme však si předem srovnat jejich nabídky. Podmínky půjček, výše úvěrů a další parametry se mohou lišit. Využijte k tomu naši online kalkulačku, která vám nabídky bank srovná a pomůže vybrat tu nejvýhodnější.

Srovnat konsolidace

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Úvěr si můžete sjednat jednoduše online. Pokud vámi vybraná banka umožňuje sjednání online, přesměrujeme vás na webové stránky partnera, kde můžete o půjčku zažádat. V opačném případě vám zavolá jeden z našich specialistů a společně se domluvíte na dalším postupu.

Online sjednání půjčky nabízí už většina našich bank. Některé společnosti vám dokonce žádost o úvěr online i schválí. Díky tomu nemusíte chodit na pobočku a peníze můžete mít na účtu už během pár dní.

Většina půjček se splácí převodem z bankovního účtu. Nejčastěji přímo z toho, na který vám banka peníze zaslala. Stačí si tedy nastavit trvalý příkaz k úhradě a máte vystaráno. 

Existují ale i výjimky, různé rychlé hotovostní půjčky, které můžete splácet pouze hotově přímo na ruku obchodnímu zástupci.  

V obou případech se ale s danou společností před uzavřením smlouvy dohodněte na přesném datu splatnosti. Krátkodobé půjčky se zpravidla splácí jednorázově, dlouhodobé 1× měsíčně po předem stanovenou dobu.

Vždy záleží na tom, kolik si chcete půjčit a na jak dlouho. Tyto parametry si jednoduše nastavíte v naší online kalkulačce. Na základě vyplněných parametrů vám kalkulačka porovná dostupné půjčky a vy pak snadno najdete tu nejlevnější.

Nevybírejte si ale jen podle úrokové sazby a výše splátky. Sledujte také roční procentní sazbu nákladů (tzv. RPSN). Ta představuje nejen úrok, ale i veškeré poplatky spojené s půjčkou. Čím nižší je RPSN, tím bude úvěr výhodnější.

To záleží na výši a typu půjčky a také instituci, kde o půjčku žádáte. V případě bankovních půjček standardně potřebujete dva doklady totožnosti, potvrzení o místě bydliště, potvrzení o výši příjmu a další dokumenty

U nebankovních půjček to bývá trochu volnější. Často si vystačíte jen s průkazem totožnosti a orientační výší vašeho příjmu.  

Všechny informace o tom, jaké doklady a další dokumenty potřebujete k žádosti o půjčku, najdete v našem srovnání v detailu produktu nebo na jednotlivých webových stránkách bank.

Registr dlužníků je databáze fyzických osob, které dluží nebo někdy v minulosti dlužily peníze. Při posuzování žádosti o půjčku do něj nahlíží všechny banky

Nejznámější registry dlužníků:

  • Bankovní registr klientských informací (BRKI)
  • Společnost Czech Banking Credit Bureau, a. s. (CBCB)
  • Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
  • Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům (SOLUS)

Některé nebankovní instituce lákají své klienty na to, že do registrů dlužníků nenahlížejí. Riziko, které jim taková půjčka přináší, si ale kompenzují vyššími úroky.

Většinou ne. Banka vám peníze zašle na stávající bankovní účet. Účet ale musí být na vaše jméno. 

Někdy může být výhodné mít účet u stejné banky, u které žádáte o půjčku. Nebudete muset například dokládat tolik dokumentů a jako dlouholetý klient můžete získat i výhodnější podmínky.

Pořízení automobilu na leasing s sebou nese celou řadu nevýhod. Tou hlavní je, že vozidlo nevlastníte. Až do konce splacení leasingu jste pouze nájemce, nikoliv majitel automobilu. Mohou vás čekat také vysoké poplatky za uzavření smlouvy a většinou musíte zaplatit část ceny automobilu předem – tzv. akontaci. Velkým problémem může být i fakt, že při krachu leasingové společnosti bude vaše vozidlo zabaveno na umoření dluhu.

Na rozdíl od leasingu je auto na úvěr ihned vaše. Půjčka bývá zpravidla levnější než leasing a navíc si můžete libovolně nastavit optimální délku splácení. Výhodou také je, že v případě zadlužení můžete vůz bez velkých problémů odprodat.

Půjčka na bydlení neboli úvěr na vybavení domácnosti se řadí mezi účelové spotřebitelské úvěry. To znamená, že je třeba bance zpětně doložit, na co jste vypůjčené peníze využili. Za uvedení účelu od banky na oplátku dostanete výhodnější úrokovou sazbu, než jakou obvykle mívají neúčelové půjčky, které můžete využít na cokoliv.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.