Hned na začátek vás můžeme uklidnit, převod měřidel není žádná neurochirurgická operace. Stačí, když si vše správně načasujete, budete spolupracovat se stávajícím odběratelem na nové adrese, a půjde to jako po másle.
Osobně na pobočce se to dá celé zvládnout během jediného dne. Když budete komunikovat skrze poštu nebo e-mail, připravte se, že na reakci mají dodavatelé až 30 dní.
Jaké dokumenty budete k přepisu potřebovat?
- Žádost o převod odběru elektřiny či plynu, případně žádost o ukončení smlouvy původního zákazníka a smlouvu o připojení
- Doklady o vlastnictví nebo vztahu k odběrnému místu (nájemní smlouva, kupní smlouva či výpis z katastru nemovitostí)
- Plnou moc pronajímatele (v případě, že jste pouze nájemce nemovitosti)
- Doklad o úmrtí nebo čestné prohlášení (pouze při úmrtí/ztrátě právní způsobilosti předchozího odběratele)
Spolupráce
K úspěšnému přepisu energií je vždy zapotřebí dvou stran – vaší a původního odběratele, který zpravidla dokládá 3 dokumenty:
- žádost o ukončení smlouvy,
- plnou moc pro dodavatele při ukončení,
- předávací protokol, kam se zapisují stavy na elektroměru při změně zákazníka.
Pokud se původní odběratel odstěhoval a není po něm ani vidu, nebo zemřel, je třeba místo žádosti o ukončení smlouvy vyplnit čestné prohlášení, případně doložit úmrtní list.
Žádost o připojení
Vy jako nový odběratel musíte podat žádost o připojení, tzv. smlouvu o sdružených službách dodávky. Nejvýhodnější je, když se s předchozím odběratelem energií domluvíte a budete řešit celou záležitost společně. Získáte tak jistotu, že nedojde k přerušení dodávek a odmontování měřidla.
Samoodečet
Důležité je také nezapomenout na samoodečet. Ten provádíte vy i původní odběratel, konečné hodnoty pak stvrdí svým podpisem. Původní majitel už nemusí být při vyřizování přítomen. Stačí pouze jeho podpis na formuláři spolu s plnou mocí.
Jak na samoodečet?
K samoodečtu potřebujete znát číslo plynoměru/elektroměru. To najdete přímo na štítku zařízení nebo na každé faktuře. Z elektroměru/plynoměru pak opište pouze celé číslo, údaj za desetinnou čárkou není pro potřeby nahlášení odečtu podstatný. V případě, že využíváte dvoutarifní sazbu elektřiny, opište jak údaj pod označením T1 nebo 1 (vysoký tarif), tak i T2 či 2 (nízký tarif).
Dokončení přepisu
Po úspěšném podání a schválení přepisu přijde původnímu odběrateli ukončovací faktura. Jestli se jedná o přeplatek nebo nedoplatek, s tím si nemusíte lámat hlavu, protože na nového nájemce to nemá žádný vliv.
Přepis může probíhat různě
Přepis neprobíhá u všech společností na chlup stejně. Návod, jak máte postupovat, ale většinou najdete na webových stránkách jednotlivých dodavatelů.