Pro připojení notebooku, tabletu, kamery, fotopasti nebo auta k internetu si můžete pořídit datovou SIM kartu. Nabízejí ji všichni tuzemští operátoři a pořídit se dá na mnoha prodejních místech. V jednotlivých SIM kartách jsou ale velké rozdíly. Jak si vybrat tu nejlepší?
Datová SIM karta je předplacená SIM karta, která už při zakoupení obsahuje určitý objem dat. Obvykle se jejím prostřednictvím nedá volat ani psát SMS, protože tyto služby od operátora nemá aktivované.
Datovou SIM kartu stačí jednoduše zprovoznit zaplacením dat a můžete začít používat internet. A to podle svých preferencí a až do vyčerpání předplaceného objemu.
Jedná se tak o ideální řešení nejen pro mobilní telefony. Data lze sdílet s notebookem nebo tabletem a surfovat kdykoliv a kdekoliv. Stejně tak se datové SIM často vkládají přímo do LTE modemů, bezpečnostních kamer nebo senzorů.
Datová SIM bez paušálu je tedy zajímavou alternativou k běžným mobilním tarifům nebo balíčkům dat.
Nabídku operátorů si můžete srovnat prostřednictvím nezávazné online kalkulačky mobilních tarifů na Ušetřeno.cz.
Jak funguje datová SIM karta?
Datová SIM karta slouží pouze pro využití mobilních dat – neboli pro připojení k internetu. Lze si ji tak pořídit jako druhou SIM kartu k té vaší stávající a vložit ji do zařízení, v němž chcete využívat výhradně internet (chytré hodinky, LTE modem, notebook).
Princip jejího fungování je prostý. Na první pohled je to běžná SIM karta, která má své vlastní telefonní číslo. Vložíte ji do vypnutého zařízení a to následně zapněte. Pokud je nutné datovou SIM aktivovat, budete postupovat podle pokynů na obrazovce.
Pak už jen stačí vybrat na mobilu/tabletu možnost Mobilní data. Následně si můžete vybrat, k jaké síti ji připojit.
Pokud je nutné SIM kartu nejprve dobít penězi, tak ji podle instrukcí na zadní straně kartičky dobijte požadovanou částkou. Po zaplacení se SIM karta aktivuje a můžete ji začít využívat.
Existují i datové SIM karty, na nichž jsou kromě balíčku dat také volné minuty pro volání nebo volné SMS. Ty mohou být dokonce přednabitý kreditem v určité výši a s omezenou dobou platnosti. Ve skutečnosti ale nejde o pravou datovou SIM kartu, ale spíš opředplacenou datovou SIM kartu (oba pojmy se velmi často zaměňují).
Na datové SIM kartě můžete mít jen pár GB dat, ale může jít třeba i o datovou SIM se 100 GB. Velkou výhodou je, že data čerpáte, jen když potřebujete, a samovolně nikam nezmizí.
A pozitiv má více:
můžete jejím prostřednictvím připojit k internetu bezpečnostní kameru, chytré hodinky, infotainment v autě, fotopast, notebook, tablet...
objem dat si můžete vybrat podle vašich potřeb – po vyčerpání si často můžete vybrat jiný
mobilní data lze mít předplacena třeba i na rok dopředu
obvykle nabízí připojení k 5G síti
Mobilní operátoři často nabízejí datové SIM karty v různých slevových akcích nebo s větším objemem dat než obvykle. Typické je to před létem, protože se jedná o skvělé řešení pro internet na chatu nebo kamkoliv jinam.
Nevýhody datové SIM karty
Tento způsob připojení k internetu se nevyplatí každému. Většina lidí využije spíš komplexní mobilní tarif, který kombinuje volání, SMS a data. Neomezený mobilní tarif tak často může být mnohem výhodnějším cenovým řešením.
Hlavními nevýhodami datové SIM:
objem dat je omezený
po jejich vyčerpání je nutné znovu za ně zaplatit
cena neomezeného tarifu může být nižší než u datové SIM
internet zpravidla nelze použít v zahraničí (nebývá u něj aktivní roaming)
ne každé zařízení má slot pro SIM kartu (např. notebook)
předem je nutné odhadnout, jaký objem dat budete potřebovat (jinou spotřebu má fotopast a jinou pracovník na notebook)
někdy je nutné zakoupit i vhodný modem pro SIM kartu
Než si proto pořídíte datovou SIM, je dobré zvážit, jestli by se vám nevyplatila spíš předplacená datová SIM určená i pro volání/SMS. Nebo jestli pro vaši práci či zábavu není lepší neomezený mobilní tarif a následné nasdílení internetu do tabletu/notebooku prostřednictvím hotspotu.
V případě, že potřebujete datovou SIM pro externí zařízení (senzor, bezpečnostní kamera, fotopast...), musíte předem zjistit, jakou spotřebu dat bude mít. Zařízení s nízkým rozlišením typicky spotřebují méně dat než ta špičková s dokonalým obrazem.
Datovou SIM kartu nabízejí všichni tuzemští operátoři. Liší se nejen jejich ceny, nýbrž i objemy dat. Podívejme se, kolik stojí nejlevnější datová SIM a který operátor ji má v nabídce.
Pokud pátráte po neomezené datové SIM, tak vás zklameme. Tu nenabízí žádný tuzemský operátor. Maximum je 1 000 GB/rok, případně 100 GB/měsíc. Alternativou tak může být neomezený mobilní tarif.
Datová SIM karta od O2
Mobilní operátor O2 nabízí 3 druhy datových SIM, které obsahují data na celý rok (od okamžiku jejich aktivace jsou tedy platná po následujících 365 dní).
Objem dat
Cena (rok)
15 GB
649 Kč
50 GB
999 Kč
1 000 GB
3 499 Kč
Zdroj: O2.cz, nejedná se o obchodní nabídku. Údaje jsou aktuální k 17. 10. 2024.
Kartu stačí po vybalení a vložení do zařízení podle pokynů dobít a rázem je aktivní.
Kromě toho má O2 v nabídce také datové tarify Datamanie. Oblíbená je datová SIM 100 GB, ale můžete mít třeba i jen datovou SIM 4 GB. A to vždy předplacenou na měsíc. Výhodou je, že tarify Datamanie jsou určeny jak pro klasické SIM, tak i pro eSIM.
Pro chytrá zařízení (měřiče, senzory...) zase můžete vyzkoušet speciální datové tarifyMachine s různorodým objemem dat.
Datová SIM karta u Vodafone
V nabídce Vodafone najdeme pro změnu SIM se sdílenými daty. Jedná se o to, že si zakoupíte datový balíček o určitém objemu a ten můžete sdílet až na 4 SIM karty. Na žádné z nich neplatí jakákoliv omezení a je úplně jedno, na které z nich čerpáte víc dat.
Datové SIM karty od Vodafone můžete mít v následujících variantách:
Objem dat
Počet SIM
Cena (měsíc)
10 GB
2
436 Kč
20 GB
4
600 Kč
40 GB
4
763 Kč
Zdroj: Vodafone.cz, nejedná se o obchodní nabídku. Údaje jsou aktuální k 17. 10. 2024.
Dále je možné získat datovou SIM Vodafone při objednání určitých tarifů. Stačí jen přidat si ji do nákupního košíku na webu operátora. U vybraných tarifů je SIM se sdílenými daty zdarma, u jiných si za ni připlatíte (107,91 Kč/měsíc nebo 543,29 Kč/měsíc).
Využití dat na dané SIM kartě lze omezit s pomocí služby DataStrop, ale není to nezbytné. Využívat ji pak můžete v jakýchkoliv zařízeních. Případně pro vás mohou být řešením neomezené tarify od Vodafone.
Datová SIM karta od T-Mobile
U T-Mobile datové SIM karty najdeme v různých variantách, tedy s různými objemy dat. K dispozici je třeba datová SIM karta 10 GB, stejně jako datová SIM karta 100 GB. Nebo i jiné.
Objem dat
Cena
10 GB
349 Kč/měsíc (1. měsíc zdarma, pak 12× 279 Kč/měsíc)
15 GB
449 Kč/měsíc (1. měsíc zdarma, pak 12× 399 Kč/měsíc)
30 GB
499 Kč/měsíc (1. měsíc zdarma, každá 12. obnova zdarma)
100 GB
300 Kč/měsíc (1. měsíc zdarma, každá 12. obnova zdarma)
Zdroj: T-mobile.cz, nejedná se o obchodní nabídku. Údaje jsou aktuální k 17. 10. 2024.
U T-Mobile se jedná o datové SIM karty, z nichž je možné prostřednictvím tarifu Twist Standard i telefonovat a psát SMS. K obnovení balíčku dojde s pomocí stržení příslušné částky z kreditu – ten je tedy potřeba dostatečně často dobíjet. A je to tedy klasická předplacená datová SIM.
Jinou variantou může býtinternet do tabletu/notebooku, který T-Mobile nabízí ve 3 variantách. První obsahuje pouze 12 GB mobilních dat (za 505 Kč/měsíc), další dvě jsou neomezené a liší se pouze rychlostí a cenou (745 Kč/měsíc nebo 1 045 Kč/měsíc).
Další různé mobilní tarify nebo nabídky internetu si můžete najít prostřednictvím Ušetřeno.cz. Se sjednáním vám mohou pomoci naši specialisté.
Nový mobilní tarif si vyberete ve srovnání za pár minut. Přenést telefonní číslo zvládnete pak už za 5 až 8 dnů. Záleží na tom, jak se domluvíte s operátorem.
Nemusíte sami vypovídat smlouvu, to za vás zařídí nový operátor. Vám bude stačit znát ověřovací kód účastníka (tzv. OKU – 14místný číselný kód). Pokud OKU neznáte, nezoufejte. Náš specialista vám ho pomůže najít v internetové samoobsluze vašeho operátora nebo ve staré smlouvě.
Vybrali jste si nový mobilní tarif, ale u stávajícího operátora máte smlouvu na dobu určitou? Závazek můžete ukončit předčasně, aniž byste museli platit tučné sankce. Záleží, kdy jste podepsali stávající smlouvu.
Obecně mohou nastat 2 situace:
1. Neplatíte nic
Pokud vypovídáte smlouvu po 3 měsících od doby, kdy jste ji uzavřeli, neplatíte ani korunu.
2. Zaplatíte jen 1/20 paušálů zbývajících do konce smlouvy
Pokud vypovídáte smlouvu do 3 měsíců od doby, kdy jste ji uzavřeli, doplácíte 1/20 zbývajících paušálů.
Jestli jste od svého stávajícího operátora dostali slevu na mobilní telefon, tablet, modem nebo jiné zařízení, má právo po vás chtít, abyste mu ji zpětně proplatili. Pokud máte zařízení na splátky, musíte je doplatit.
Pokud jste fyzická osoba nebo živnostník, žádnou další pokutu vám operátor dát nemůže, a to ani pokud jste uzavřeli smlouvu před 1. 4. 2020. Kdybyste se s takovým jednáním setkali, nebojte se ozvat přímo na Český telekomunikační úřad.
Najdu ve vašem srovnání tarifů nabídky všech mobilních operátorů?
Protože jsou si mobilní tarify virtuálních operátorů často velmi podobné nebo jsou extrémně nevýhodné, zařadili jsme do srovnávání pouze ty, které by vás mohly zajímat. Všechny produkty hlídáme a pravidelně aktualizujeme. Nechybí tak speciální nabídky – tarify pro seniory nebo studenty.
Jak vypadá vzor výpovědi mobilnímu operátorovi?
Pokud chcete se svým číslem přejít k jinému operátorovi, výpověď podávat nemusíte – vyřídí ji za vás váš nový poskytovatel při přenosu čísla.
V ostatních případech výpověď můžete podat písemně, telefonicky nebo osobně na pobočce. Nejjednodušší cestou je předepsaný formulář, který bývá ke stažení na webových stránkách mobilního operátora.
Vyplatí se mi víc paušální mobilní tarif, nebo předplacená karta?
S předplacenou kartou máte volnost. Nemusíte podepisovat smlouvu a neplatíte žádný stálý měsíční poplatek. Problém je, že i za nejlevnější předplacenku si většinou, oproti klasickému paušálu, připlatíte.
Čím víc voláte, píšete SMS a používáte data, tím víc se vyplatí pořídit si paušál. Kromě lepší ceny můžete u operátora získat i slevy na mobilní telefony nebo tablety.
Jak dlouho trvá přenos telefonního čísla k jinému operátorovi a jak o něj zažádat?
Přenos čísla trvá od 5 do 8 dnů. Záleží na tom, jak se domluvíte s operátorem. K přenosu čísla budete potřebovat ověřovací kód účastníka (tzv. OKU – 14místný kód). OKU dostanete už při uzavření smlouvy, případně při aktivaci tarifu. Stávající zákazníci pak většinou najdou OKU v internetové samoobsluze svého operátora.
Chcete volat a posílat SMS do všech sítí zdarma? A k tomu i pořádnou porci dat? Najdeme vám tarif, který splní vaše očekávání. Stačí, když nám na sebe v kalkulačce zanecháte číslo, a my vám rádi představíme nabídku neveřejných tarifů, které jsme pro vás u mobilních operátorů vyjednali. Možná budete překvapeni, jak levně se dnes dá tarif pořídit.
Pokud si ve srovnání tarifů mobilních operátorů najdete takový, který vám vyhovuje, stačí kliknout na tlačítko „Pokračovat“ a vyplnit formulář. Do 1 pracovního dne se vám ozveme, projdeme s vámi všechny detaily tarifu, naplánujeme aktivaci a se vším vám pomůžeme.