4/29/2024, Bára Kocmánková , Ušetřeno.cz

Co dělat, když je propadlá technická?

Zanedbání technické kontroly vozidla je přestupek, při kterém hrozí pokuta a v některých případech i zápis několika trestných bodů. Zapomenout ale může každý a my víme, jak se dá propadlá technická vyřešit. Co tedy dělat, když má naše technická kontrola po termínu? 

Propadlá technická

Jak zjistit platnost STK?

Platnost STK vašeho vozu zjistíte velmi jednoduše – můžete se podívat na štítek na zadní SPZ, na kterém je vyražen měsíc a rok, do kdy je STK platná. Z tohoto štítku ale nezjistíte konkrétní datum. Proto je nejlepší se podívat rovnou do velkého technického průkazu. 

STK tedy obvykle není platná do konce daného měsíce, ale přesně 2 roky od data poslední kontroly. 

Pamatujte, že od 1. ledna 2024 se přestaly vydávat technické průkazy. Tím pádem také končí povinnost zapisovat informace o technické kontrole do velkého techničáku. Tyto údaje jsou nyní evidovány v online databázi Ministerstva dopravy ČR a veškeré informace můžete zjistit prostřednictvím dostupné aplikace. Snadno tak můžete provést kontrolu auta podle SPZ.

Najděte si to nejvýhodnější pojištění vozidel.

Co hrozí za jízdu bez STK v roce 2024?

Pokud vám propadne technická, nechejte ideálně vozidlo odtáhnout na nejbližší stanici technické kontroly. Vlastní jízdou totiž riskujete pokutu při zastavení policií. 

V případě, že vás zastaví policie a zjistí jízdu s propadlou STK, pak vám hrozí bloková pokuta 1 500 až 2 500 Kč. STK je totiž zákonem povinná prohlídka vozu. Záleží ale na tom, v jakém technickém stavu vozidlo je.

Postih za jízdu bez STK a ještě s vozidlem ve špatném technickém stavu může činit až 10 000 Kč ve správním řízení (není řešeno na místě). Také hrozí zákaz pokračování v jízdě s tímto vozidlem a zákaz řízení na dobu půl roku až dvanáct měsíců. 

A už vůbec si nezahrávejte s tím, že byste riskovali jízdu bez technické do zahraničí. V takovém případě vám hrozí nejen velmi vysoká pokuta, ale také možnost odstavení vozu, což se při cestování autem na dovolenou určitě nehodí.

Jízda bez technické v případě nehody

Pokud způsobíte nehodu s vozidlem bez platné technické kontroly, můžete narazit na problémy s pojišťovnou. I když máte povinné ručení a havarijní pojištění, pojišťovna může požadovat, abyste uhradili škodu, kterou jste způsobili. Navíc může odmítnout pokrýt další náklady, které by za normálních okolností pojistka pokryla. Jízda bez platné technické se tak může pořádně prodražit.

Kolik bodů dostanete za jízdu bez STK?

Jízda s propadlou technickou kontrolou se řadí mezi závažnější přestupky, a proto za ni můžete kromě pokuty dostat i 5 trestných bodů. Tento počet bodů může mít výrazný vliv na vaše oprávnění řídit. Abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím a udrželi své řidičské oprávnění v pořádku, pečlivě sledujte platnost technické kontroly a nenechte ji propadnout.

Jak často jezdit na STK?

Ne pro všechna vozidla platí odstup 2 let, jak je tomu u osobních automobilů do 3,5 tuny. V případě nového vozu navíc existuje výjimka, kdy je možné na STK zajet až po 4 letech od první kontroly. Pak ale opět platí termín každé 2 roky. 

Platnost technické kontroly pro jednotlivá vozidla

Druh vozidlaDoba platnosti STK
Nákladní automobily nad 3,5 tuny1 rok
Přívěsy nad 3,5 tuny a návěsy1 rok
Vozidla taxislužeb, ambulance, hasičů a policie1 rok
Autobusy1 rok
Osobní automobily a nákladní automobily do 3,5 tuny2 roky
Brzděné přívěsy do 3,5 tuny2 roky
Nebrzděné přívěsy do 750 kg4 roky
Motocykly4 roky
Traktory a jejich přívěsy a návěsy4 roky

Zdroj: Cebia

Co budu potřebovat k STK?

Od ledna 2024 vešla v platnost nová pravidla týkající se technických průkazů

Největší změnou je to, že se přestávají vydávat velké technické průkazy, které s sebou řidiči dříve museli nosit právě na STK. Tato povinnost nyní odpadá, protože nově se záznamy z technické kontroly budou evidovat pouze online. 

Kompletní informace o vozidle jsou nově k dispozici online na Portálu dopravy, Portálu občana, v aplikaci eTechničák a na žádost vám je vydají také na registru vozidel. Každopádně malý technický průkaz nebo nově vydaný ORV (Osvědčení o registraci vozidla) si s sebou na technickou vezměte. 

Na STK nemusíte s vaším vozidlem přijet přímo vy, stačí pověřená osoba, která bude mít k dispozici všechny potřebné dokumenty. Na STK je také ideální se dopředu objednat, nejlépe v rozmezí jednoho měsíce. 

Také se doporučuje zkontrolovat základní stav vozu – zda svítí všechna světla a stav pneumatik. Důležité je také sundat poklice z kol. 

Pokud máte nové vozidlo, nezapomeňte také na sjednání povinného ručení a havarijního pojištění. Srovnat i sjednat oba druhy pojištění můžete jednoduše prostřednictvím našich online kalkulaček. Srovnání je nezávazné a zdarma.

Najděte si to nejvýhodnější autopojištění.

Jak probíhá STK?

Po příjezdu na stanici technické kontroly zamíříte rovnou na recepci, kde svůj příjezd ohlásíte, předáte dokumenty a dále budete instruováni, kam s vozidlem zajet. 

Obvykle je prvním krokem měření emisí. Pracovníci stanice si auto sami převezmou a vám pak nezbývá nic jiného než čekat na verdikt. Připravte se na to, že na kontrole nebudete sami a celý proces tak může trvat od 45 minut do několika hodin.

Zjistili na vozidle závady, které je nutné okamžitě vyřešit? Například nejdou změřit emise kvůli děravému výfuku, nebo nastal jiný problém, kvůli němuž vám platnost STK neprodlouží? Pak jde o závadu typu B a vy můžete využít lhůtu 30 dnů, během kterých je možné s vozidlem jezdit, ale zejména kvůli opravám v autoservisu. 

Co nejrychleji závadu vyřešte a vraťte se na stejnou stanici technické kontroly, která ji opět provede, ale zaměří se jen na dané závady. V případě druhé neúspěšné STK je bohužel potřeba vozidlo do servisu odtáhnout. 

Co se kontroluje na STK?

Při technické kontrole se důkladně prověřuje několik klíčových součástí vašeho vozidla. A to hlavně:

  • Brzdy: Jejich funkčnost a účinnost.
  • Řízení: Zda je systém řízení bez závad a reaguje správně.
  • Karoserie: Posuzuje se stav karoserie, včetně případných známek koroze nebo poškození, které by mohly ovlivnit bezpečnost.
  • Výfuk: Zda správně funguje a splňuje emisní normy.
  • Kola: Zkoumá se stav pneumatik a ráfků, aby nedošlo k ohrožení při jízdě.
  • Světla: Jejich správná funkce, jasnost a nastavení.
  • Výbava: Například přítomnost prvků povinné výbavy.
  • Identifikátory vozu: Kontrola čísla VIN a dalších údajů.

Kolik stojí STK v roce 2024?

Cena za STK je u každé stanice jiná. Zákon totiž přesnou cenotvorbu neuvádí, a proto pracujeme s průměrnými cenami. Vždy také rozhoduje druh kontrolovaného vozidla a v případě emisí palivo. 

Pravidelná technická kontrola stojí pro osobní vozy obvykle od 1 500 Kč do  2 400 Kč, v případě opakované prohlídky si ještě připlatíte 600 Kč navíc za každou. Cena za kontrolu emisí je různá, například podle typu motoru. U benzinových je to zhruba 1 000 Kč, u dieselů 1 300 Kč.

U motocyklů bývá pravidelná STK za 900 Kč, opakovaná do 500 Kč za každou.

Porovnejte si ceny autopojištění.

Nejčastější otázky ohledně STK

Je možné jezdit bez STK?

Není. Pokud nemáte platnou technickou kontrolu, vozidlo nesmí vyjet na silnici. V případě, že se s takovým vozidlem vydáte do provozu, hrozí vám pokuta a dokonce i zákaz řízení.

Co se stane, když vozidlo neprojde STK?

STK můžete neprojít i kvůli drobné závadě. Není však třeba panikařit – od technika dostanete dočasnou známku s platností 30 dnů. Během této doby musíte závady opravit a absolvovat kontrolu znovu. Při opakované prohlídce se kontrolují pouze ty závady, kvůli kterým jste neprošli napoprvé.

Kde a jak zjistím platnost STK?

Stačí nahlédnout do evidence ministerstva dopravy, kde najdete všechny potřebné údaje o svém voze, včetně přesného data platnosti technické kontroly. Přibližný termín můžete zjistit také na SPZ, kde se nachází samolepka (známka STK) s procvaknutým rokem a měsícem, kdy je potřeba technickou kontrolu absolvovat.

Co mám dělat, když ztratím nálepku STK?

V případě, že na vaší SPZ při silniční kontrole nebude samolepka STK, nebo bude poškozená, hrozí vám pokuta až 2 500 korun. Abyste těmto problémům předešli, je nejlepší zajet s vozidlem na stanici technické kontroly a nechat si vystavit novou známku.

Bez čeho ještě nemůžete vyjet na silnici?

Kromě platné technické kontroly musíte mít sjednané také povinné ručení. Tedy zákonnou pojistku pro provozování vozidla. Pokud se ale na cestách chcete cítit opravdu bezpečně, nezapomeňte také na havarijní pojištění. Jen tak dosáhnete komplexního pojištění vozidla.

S přehledným srovnání i sjednáním těchto dvou pojistek vám pomůže naše online kalkulačka. Vše tedy zvládnete v klidu, pohodě a během pár minut z pohodlí vlastního domova. Stačit vám bude jen připojení k internetu.

Najděte si to nejvýhodnější autopojištění.

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.