10/24/2024, Tomáš Keramidas, Ušetřeno.cz

Návrh na vklad do katastru: Co potřebujete a kolik stojí?

S návrhem na vklad do katastru nemovitostí se setká minimálně jednou za život téměř každý. A to ani nemusí nemovitost kupovat, ale stačí ji třeba zdědit. Na kolik nás návrh na vklad do katastru vyjde, jak se vyvarovat těm nejčastějším chybám a co dělat v případě zamítnutí žádosti?

Návrh na vklad do katastru

Co je návrh na vklad do katastru nemovitostí?

Návrh na vklad do katastru nemovitostí můžeme charakterizovat jako formální žádost, která je určena katastrálnímu úřadu. Jejím účelem je provedení zápisu změn, které se týkají vlastnických, zástavních a dalších práv u nemovitostí – tedy bytů, domů, pozemků a dalších.

Tento krok je nezbytný při prodeji a koupi nemovitosti, ale také při jejím darování nebo dědictví. Nevyhneme se mu ani při změně věcného břemene.

Důležitou roli v této souvislosti hraje list vlastnictví. To je dokument, který eviduje všechny důležité informace o nemovitosti a jejích vlastnických vztazích. 

Právě návrh na vklad do katastru nemovitostí se podává za účelem aktualizace informací. Nový vlastník se objeví na listu vlastnictví a tím je právně uznáno jeho vlastnictví nemovitosti.

Lhůta pro podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí v České republice není sice omezena konkrétním rozsahem, ale občanský zákoník uvádí, že návrh na vklad práva do katastru nemovitostí by měl být proveden bez zbytečného odkladu

Hledáte hypotéku?

Kolik stojí návrh na vklad do katastru?

Standardně se za každou podanou žádost platí správní poplatek 2 000 Kč. Ten je nevratný, a to bez ohledu na výsledek na řízení.

Pokud tedy bude vaše žádost zamítnuta a vy ji budete muset podat znova, čeká vás placení poplatku ještě jednou.

Formulář pro návrh na vklad do katastru

Vzor formuláře pro návrh na vklad do katastru nemovitostí naleznete například na webu Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. Případně lze získat vzor formuláře pro návrh na vklad do katastru nemovitostí i na úřadě, kde ho můžete rovnou vyplnit.

Podání formuláře je možno realizovat osobně na katastrálním úřadě, poštou nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky.

Formulář musí obsahovat několik zásadních věcí:

  • Identifikační údaje navrhovatele (jméno a příjmení, rodné číslo, popř. IČO)
  • Popis nemovitosti (parcelní číslo, katastrální území)
  • Právní titul (důvod vkladu – např. kupní smlouva, darovací smlouva, rozhodnutí o dědictví)
  • Další dokumentace (kopie smluv, souhlasy všech dotčených stran apod.)

Proces na katastru

Po podání návrhu na vklad provede katastrální úřad kontrolu dodaných podkladů. Ta spočívá především v kontrole správnosti dokumentů. 

Pokud jsou všechny náležitosti řádně splněny, je zahájeno správní řízení, které trvá zpravidla 30 dní. Během prvních 20 dnů mají zúčastněné smluvní strany možnost podat připomínku vůči návrhu na vklad.

Zamítnuto! Co teď?

Katastrální úřad může návrh zamítnout. Z jakých důvodů?

  • Dokumenty jsou špatně vyplněné nebo neúplné.
  • V předložených podkladech existují určité nesrovnalosti.
  • Nejsou splněny právní náležitosti pro zápis vkladu.

Pokud je návrh zamítnut, není možné se proti rozhodnutí odvolat. Co tedy dělat? Složitější cestou je podávat žalobu ke krajskému soudu. Na to máte lhůtu 30 dnů. 

Jednodušší cestou je vzít návrh zpět, opravit chyby, které byly úřadem vytknuty, a návrh podat znovu.

Jak se vyhnout zamítnutí? Dejte si pozor na nejčastější chyby, mezi které patří:

  • Chybně vyplněné formuláře
  • Špatně uvedené identifikační údaje
  • Nedostatečné doložení všech potřebných dokumentů
  • Chyby v doložených dokumentech
  • Nezaplacení správního poplatku

Hypotéka a návrh na vklad do katastru

Návrh na vklad do katastru je jednou ze součástí procesu získání hypotéky. Nový vlastník nemovitosti je totiž zapisován do katastru nemovitostí

Většinou současně se podává návrh na vklad zástavního práva. Banka, která hypotéku poskytuje, totiž požaduje zástavní právo na nemovitost, která je financována. Právě zápis zástavního práva se provádí prostřednictvím návrhu na vklad do katastru.

Hledáte momentálně hypotéku? Tak to jste tady správně. Pomůžeme vám najít tu pro vás nejlepší. 

Využít k tomu můžete naši hypoteční kalkulačku, kam zadáte kupní cenu nemovitosti, velikost půjčky, dobu splácení, dobu fixace a my vám ukážeme přehledné srovnání naší nabídky. Pak už si stačí jen vybrat.

Srovnejte si hypotéky online

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.