5/10/2024, Jana Skálová, Ušetřeno.cz
Jak a kde zařídit cestovní pas pro miminko?
Při cestách v rámci Evropské unie si vystačíte s občanským průkazem. Pokud ale plánujete vyrazit dál, budete si muset nejprve zařídit cestovní pas – to se týká nejen dospělých, nýbrž i dětí, včetně kojenců. Zajistit cestovní pas pro miminko ale může být náročnější. Jak na to?
Kde cestovní pas zařídit?
Máte dvě možnosti, kde žádat o pas pro miminko, starší dítě nebo pro dospělého. Zamířit můžete buď na obecní úřad s rozšířenou působností, nebo na Ministerstvo vnitra ČR. Žádat je třeba osobně a své potomky musíte vzít s sebou.
Samotná žádost o cestovní pas není nijak složitá. Pokud s sebou ale máte děti včetně novorozence, může se docela protáhnout.
Nejprve vyplníte tiskopis žádosti o pas pro sebe nebo pro dítě, odevzdáte ho na přepážce úředníkovi a pak přijde na řadu fotografování. To může být s dětmi trochu složitější, protože pasová fotka má svá pravidla:
- Musí obsahovat hlavu a část ramen.
- Musíte na ní mít přímý pohled.
- Pohled musí směřovat do objektivu.
- Musíte mít neutrální výraz a zavřená ústa.
- Oči musí být otevřené a nesmí je překrývat vlasy.
- Pozadí musí být bílé až světlemodré.
Jak asi tušíte, žádost o pas pro miminko se v tomto bodě může hodně zkomplikovat. Naštěstí jsou požadavky na fotku miminka mírnější než u dospělých, takže nakonec se to většinou zadaří.
Nezapomeňte na cestovní pojištění
Co bude rodič u žádosti o pas potřebovat?
Co se týká fotografování na pas, bude rodič potřebovat hlavně trpělivost. Poklidně spící miminko musí vzbudit, nesmí plakat ani se smát nebo se jinak nevhodně tvářit. A fotit se musí tak dlouho, dokud výsledkem nebude ucházející fotka, kterou bude možné vložit do cestovního pasu.
Dále musíte při žádání o cestovní doklad pro miminko nebo starší děti předložit:
- rodný list dítěte,
- svůj občanský průkaz,
- doklad opravňující vás žádat o cestovní pas pro dítě (např. rozhodnutí soudu o svěření do péče).
Pokud žádáte i o cestovní pas pro dospělého (tedy sebe), stačí předložit platný doklad potvrzující vaše české občanství. To může být jeden z následujících:
- občanský průkaz
- starší platný cestovní pas
- osvědčení o státním občanství ČR (nesmí být starší než 12 měsíců)
- potvrzení o udělení státního občanství ČR (ne starší než 12 měsíců)
Dále počítejte s tím, že budete muset poskytnout svůj otisk prstu (otisk prstu dítěte) a podepsat souhlas se zpracováním biometrických údajů.
Vyplněnou žádost nakonec podepíšete. Podepisujete i žádost o cestovní doklad pro miminko, starší dítě už ji smí podepsat samo.
Pokud by do zahraničí jel jen jeden rodič, je vhodné mít od druhého také podepsaný souhlas s vycestováním dítěte (aby bylo jasně prokazatelné, že nejde o únos), při žádosti o pas ho ale ještě mít nemusíte.
A stejně jako na tento souhlas myslete na sjednání cestovního pojištění s dostatečně vysokými léčebnými limity, protože nikdy nevíte, co se v cizině může stát. Na Ušetřeno.cz si můžete porovnat nabídky jednotlivých pojišťoven a cestovní pojištění si rovnou i sjednat.
Jak dlouho trvá vyhotovení pasu?
Standardní doba je 30 dní. Zpravidla cestovní pas pro miminko nebo pro sebe dostanete dříve, ale měli byste o něj zažádat dostatečně brzo před odjezdem do zahraničí, aby se vydání bez problémů stihlo.
Pokud těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platný pas nebo jste úplně zapomněli zařídit doklady pro miminko, máte možnost získat je i mnohem rychleji:
- Můžete zažádat o vydání pasu ve zkrácené lhůtě 5 pracovních dnů. V takovém případě o pas žádáte buď na obecním řadě s rozšířenou působností, nebo na Ministerstvu vnitra ČR, a předem se rozhodnete, u které instituce si ho pak vyzvednete.
- Je také možné zažádat o expresní vydání cestovního pasu do 24 hodin, který si můžete zařídit a vyzvednout jen na Ministerstvu vnitra ČR.
Stejný postup u zrychleného vyhotovení cestovních dokladů platí jak pro dospělácký pas, tak i pro pas pro miminko či větší dítě. Od rychlosti vydání cestovního pasu se následně odvíjí i jeho cena.
Spolu se žádostí o pas pro dítě nezapomeňte ani na včasné sjednání cestovního pojištění pro dítě i pro sebe. Výhodněji vás může vyjít rodinné cestovní pojištění a častým cestovatelům se leckdy vyplatí dlouhodobé cestovní pojištění.
Pokud miminko teprve čekáte a termín porodu vychází na termín vašeho pobytu v zahraničí, měli byste si to ještě hodně rozmyslet – drtivá většina pojišťoven na sebe náklady na porod v zahraničí nevezme a pro ženy ve vysokém stupni těhotenství mají různé výluky.
Cestovní pojištění pro miminko se ale sjednává naprosto standardně.
Srovnání cestovního pojištění online
Kolik stojí pas pro miminko?
Dobrou zprávou je, že cena pasu pro novorozence je stejná jako cena pasu pro starší dítě. Do 15 let se platí totožný poplatek, který se ale může lišit podle toho, jak rychle cestovní pas potřebujete mít.
Cena pasu pro dítě
Doba pro vyhotovení pasu pro dítě | Místo pro žádost/vyzvednutí | Cena |
---|---|---|
5 dnů | Obecní úřad nebo Ministerstvo vnitra ČR | 1 000 Kč |
24 hodin | žádost na OÚ a převzetí na Ministerstvu vnitra ČR (nebo obojí na MV ČR) | 2 000 Kč |
Zdroj: portál Ministerstva vnitra ČR; aktuální k 7. 5. 2024.
Co se týká cestovního pasu pro dospělé, respektive nad 15 let věku, tak ten vás vyjde na 600 Kč. Vydání do 5 dnů stojí 3 000 Kč, pas do 24 hodin vás bude stát 6 000 Kč.
Spolu s řešením žádosti o pas pro miminko se také ujistěte, jestli vaše cílová destinace nevyžaduje vízum. Pokud má vízovou povinnost, vztahuje se na děti i dospělé a vízum si musíte včas zařídit – bez něj do země nebudete vpuštěni.
Jakou má pas pro miminko platnost?
Obecně se uvádí, že:
- cestovní pas pro dítě do 15 let věku platí po dobu 5 let,
- cestovní pas pro osobu starší 15 let platí 10 let.
Nicméně, právě pas pro novorozence se tomuto hodně vymyká. Další podmínkou platnosti pasu totiž je, že si jeho držitel musí být na fotografii podobný. Miminka ale rychle rostou a proměňují se. Pas pro novorozence tak jen těžko využijete pro čtyřleté dítě.
Teoreticky samozřejmě ano, ale prakticky se při pasové kontrole na hranicích můžete dostat do velkých problémů a jen složitě budete vysvětlovat, že na fotce je totéž dítě.
Proto se doporučuje měnit malým dětem cestovní pas častěji, i když to není ze zákona povinné. To ostatně platí i pro občanský průkaz pro dítě, pokud jste mu ho nechali vydat pro cesty v rámci EU.
Jakmile zjistíte, že dítě vypadá o hodně jinak než na fotografii, pro svůj vlastní klid raději zažádejte o nový cestovní doklad. Pokud to uděláte včas, bude vás to stát 100 Kč a vyhnete se problémům.
Až budete žádat o nové cestovní doklady pro děti, zamyslete se i nad výhodným cestovním pojištěním. Nabídky jednotlivých pojišťoven si můžete srovnat na Ušetřeno.cz – cestovní pojištění vám bude v zahraničí krýt záda.
Srovnání cestovního pojištění online